Nauka języka angielskiego w przedszkolu

2

Kiedy rodzi się dziecko, rodzice bardzo często nie mogą się doczekać momentu, aż będą mogli je czegoś uczyć. Wybierając żłobek czy przedszkole pytają o ofertę zajęć dla ich pociech. Podstawowym z nich i najbardziej pożądanym jest język angielski. Nauka języka angielskiego w przedszkolu – jak ją dobrze zorganizować?

Konkurencja oferuje maluchom języki obce, szczególnie angielski, rytmikę, taniec nowoczesny, terapię ręki, oswajanie ze zwierzętami, balet dla dziewczynek, karate dla chłopców czy wreszcie lepienie z gliny. Jednak nauka języka angielskiego w przedszkolu od wielu lat pozostaje najważniejsza. Obcego języka można uczyć dziecko już od pierwszego roku życia.

fot. Fotolia.com nauka języka angielskiego w przedszkolu
fot. Fotolia.com

Po prostu niezbędny

W dzisiejszych czasach angielski jest niezbędny i powinien znaleźć się w ofercie zajęć naszego żłobka czy przedszkola. To od naszych możliwości finansowych oraz profilu naszej placówki będzie zależało, czy zdecydujemy się tylko na język angielski, czy również na inne języki obce. Modne stają się obecnie te przedszkola, gdzie język angielski jest językiem prowadzenia wszystkich zajęć, jest to jednak model nauczania przeznaczony dla anglojęzycznych rodziców, którzy mogą kontynuować nauczanie w domu. Jeśli nasza klientela wywodzi się właśnie z takiego środowiska, to czemu nie spróbować? Wówczas cena za nasze usługi może być nawet trzykrotnie większa niż w wypadku tradycyjnej placówki.

fot. Fotolia.com nauka języka angielskiego w przedszkolu
fot. Fotolia.com

Nauka języka angielskiego w przedszkolu – metody nauczania

Metod nauczania małych dzieci języka angielskiego jest obecnie bardzo wiele. Dlatego, zatrudniając nauczyciela, warto dokładnie przeanalizować jego sposoby pracy i podjąć decyzję, czy dana metoda jest atrakcyjna i korzystna. Doskonale sprawdza się metoda Helen Doron, która łączy naukę z zabawą. Naucza się w ten sposób zarówno trzymiesięczne oseski, jak i czternastoletnie dzieci (to górna granica wieku). Ponieważ jest to metoda przeznaczona dla maluchów i starszaków, sprawdzi się zarówno w żłobku, jak i w przedszkolu. Metoda ta jest metodą dźwiękową, ponieważ kładzie nacisk na przyswajanie języka podczas innych aktywności życiowych.

Dzieci tańczą, bawią się i śpiewają – w ten sposób wchodzą w język niejako naturalnie. To tak naprawdę zabawa pod okiem doświadczonego lektora. Zajęcia powinny się odbywać w grupach 4-8 osobowych i trwać, w zależności od wieku kursantów od 30 do 45 minut. Drugą metodą polecaną dla najmłodszych jest metoda Musical Babies. Maluchy nauczane w ten sposób uczestniczą w zabawach muzycznych w języku angielskim. W tej metodzie nauka języka angielskiego w przedszkolu również bardziej przypomina zabawę niż tradycyjne lekcje. Zajęcia adresowane są do dzieci najmłodszych. Co ciekawe – maluchom mogą towarzyszyć rodzice. Anna Rattenbury, Polka, pomysłodawczyni metody, wyszła z założenia, że obcowanie z muzyką pomaga wykształcić poczucie rytmu, które z kolei bardzo ułatwia naukę obcego języka.

Motywowanie najmłodszych

Podczas wyboru nauczyciela pedagoga do naszej placówki, powinniśmy koniecznie zadać mu pytanie, jak będzie motywował maluchy do podjęcia próby nauczenia się języka angielskiego. Powinniśmy zdecydować się na wybór tego lektora, który precyzyjnie poda nam pomysły na metodykę swoich zajęć. Świetnie, jeżeli posiada sprawdzone pomysły na zabawę z najmłodszymi. Dziecko nie o d c z u w a b o w i e m potrzeby edukacji. I dlatego nauczanie powinno opierać się w głównej mierze na kreatywnych, konstruktywnych działaniach. Pamiętajmy, że zdarza się, że niezainteresowane lekcją dziecko szybko zniechęca się do dalszej nauki lub nie wykonuje poleceń nauczyciela. I w takich trudnych wychowawczo działaniach powinien sobie umieć poradzić nasz lektor.

Dobrze, jeżeli jego metody nauczania są niekonwencjonalne, mile widziane są więc wszelkie piosenki, teatrzyki, wycieczki, rekwizyty. W dużej mierze od zaangażowania zatrudnionego przez nas lektora będzie zależało, czy rodzice naszych pociech będą zadowoleni z zajęć i efektów i czy nasza placówka rozwinie się na zasadzie efektu śniegowej kuli – czyli, mówiąc prościej, poleceń.

Jaka cena?

Cena za zajęcia z angielskiego będzie zależała od kilku czynników. Po pierwsze, od wielkości miasta, w którym zamierzamy prowadzić placówkę, od dzielnicy, od ilości dzieci, które zdecydujemy się przyjąć, a także od kompetencji naszej kadry. Zajęcia możemy proponować w ramach czesnego lub za dodatkową opłatą, rozliczając się w systemie miesięcznym, kwartalnym czy nawet semestralnym.

Nauka języka angielskiego w przedszkolu
5 (100%) Głosy: 10

2 KOMENTARZE

  1. na etapie przedszkola większość dzieci bardzo łatwo przyswaja język angielski. jeżeli jest taka możliwość to warto zapisać dziecko na dodatkowe zajęcia, a na pewno takie dziecko będzie miało łatwiej bo będzie już znać podstawy.

  2. Język angielski jest językiem uniwersalnym i warto aby nasze maluchy były z nim oswojone. W tym wieku nauka zazwyczaj przebiega bezboleśnie więc warto to wykorzystać. Możliwości kontaktu z językiem są praktycznie nieograniczone (internet, TV, książki, gry, komunikatory zatem od nauki do praktyki droga jest krótka i dzieciaki zrobią to w mig. Zatem warto o to zadbać aby nie były wykluczone ze świata komunikacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code