Jak zostać opiekunem w żłobku, przedszkolu lub klubie malucha?

3

Żeby zostać opiekunem w żłobku lub w klubie dziecięcym, trzeba mieć stosowne wykształcenie lub co najmniej dwuletnie doświadczenie w pracy z dziećmi w wieku do trzech lat. Ten zawód można wykonywać również po zaliczeniu szkolenia.

Jak zostać opiekunem w żłobku, przedszkolu lub klubie malucha? Fot. © pressmaster – Fotolia.com

Gdzie i przez kogo są organizowane? Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wskazało kilkadziesiąt placówek w miastach różnej wielkości, upoważnionych do prowadzenia takich szkoleń. Lista jest dostępna na stronie internetowej ministerstwa:www. zlobki.mpips.gov.pl/szkolenia .
Na tej liście jest np. Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu. Szkolenie było planowane, chętnych też było dużo, ale ostatecznie do niego nie doszło – zapewne dlatego, że uczestnicy liczyli na wsparcie finansowe ze strony władz lokalnych, ale go nie dostali. Kurs, przewidujący 280 godzin zajęć (200 godz. wykładów i 80 godz. praktyk), miał kosztować 1800 zł od osoby.
Dofinansowania ustawa żłobkowa nie reguluje – ani nie narzuca, ani nie zakazuje. Jeśli gmina może i chce pomóc – od niej zależy decyzja o dofinansowaniu. Ministerstwo zaleca, by osoby, które chciałyby sprawować opiekę nad dziećmi jako opiekun w żłobku lub w klubie dziecięcym, zaczęły od sprawdzenia w urzędzie gminy, czy na jej obszarze funkcjonują instytucje opieki nad dziećmi w wieku do trzech lat, czy gmina widzi potrzebę utworzenia żłobka lub klubu dziecięcego, a także, czy w gminie nie został utworzony żłobek lub klub dziecięcy przez inny podmiot niż gmina. Jeśli miejsce pracy istnieje lub ma powstać, należy sprawdzić, czy istnieje możliwość dofinansowania szkolenia przez gminę lub Urząd Pracy. A najlepiej się tego dowiedzieć w gminie lub w Urzędzie Marszałkowskim.
W Warszawie szkolenie na opiekunów w żłobkach, prowadzone przez firmę JPB Centrum Kształcenia Ustawicznego, kosztuje 2100 zł. To intensywny kurs – 5 tygodni zajęć teoretycznych, 2 tygodnie praktyk. – Przychodzą ludzie w różnym wieku – mówi Magdalena Tiereszko. – Jedni bezpośrednio po szkole, inni tuż przed emeryturą.
A program szkolenia? Weźmy za przykład Wyższą Szkołę Gospodarki w Bydgoszczy (kurs ma się zacząć we wrześniu, 230 godz. teorii + 80 godz. praktyk, zajęcia w weekendy): Psychopedagogiczne podstawy rozwoju jednostki; Rozwój dziecka w okresie wczesnego dzieciństwa; Stymulowanie wszechstronnego rozwoju dziecka; Kompetencje opiekuna dziecka.

Michał Sotkiewicz

Jak zostać opiekunem w żłobku, przedszkolu lub klubie malucha?
5 (100%) Głosy: 10

3 KOMENTARZE

  1. Oczywiście szkolenia są bardzo potrzebne. Trzeba znać nie tylko potrzeby maluchów, ale też mnóstwo procedur i przepisów. Przede wszystkim jednak potrzebne jest odpowiednie podejście opiekuna do dzieci i to powinno być weryfikowane na szkoleniach.

  2. Ludzie opiekujący się dziećmi powinni przede wszystkim kochać dzieci i mieć odpowiednie wykształcenie oraz praktykę.Mam nadzieję ,że obecnie pracujący opiekunowie są ludźmi odpowiedzialnymi i wykonują swą pracę w sposób najlepszy jak potrafią aby dzieci mogły się w takich placówkach dobrze czuć i się rozwijać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code