Karnet czy abonament – różne formy opłat za opiekę nad dzieckiem

2

Coraz więcej prywatnych żłobków oferuje rodzicom kilka wariantów opieki. Które z nich są lepsze dla rodziców, a które są bardziej opłacalne dla właścicieli?

Karnet czy abonament - różne formy opłat za opiekę nad dzieckiem. fot. Fotolia.com fot. Fotolia.com

Miesięczny abonament i karnet godzinowy to najczęstsze rodzaje opłat za opiekę nad maluszkiem, stosowane w prywatnych placówkach dla najmłodszych. Wyboru dokonują rodzice w zależności od swoich potrzeb. Co jest lepsze dla rodziców, co dla malucha, a co dla właściciela placówki?

Dla stałych bywalców

Abonament przeznaczony jest dla dzieci, które regularnie przebywają w żłobku, np. 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu. Rodzice takich maluchów to osoby, które pracują na etatach i żłobek jest dla nich jedyną formą opieki nad dzieckiem. Abonament oznacza stałą opłatę miesięczną, która nie podlega zwrotowi w przypadku choroby dziecka i obejmuje zazwyczaj czesne (opłatę za całodzienny pobyt w placówce bez wyżywienia, które zazwyczaj płatne jest dodatkowo (w przypadku gdy malec jest nieobecny, rodzic nie płaci za jedzenie, o ile absencja zostanie zgłoszona odpowiednio wcześniej). Z punktu widzenia właściciela żłobka taka opcja jest najkorzystniejsza.
– Jeśli w grupie jest więcej dzieci abonamentowych, wiemy dokładnie, jak zorganizować opiekę nad nimi – tłumaczy Agnieszka Flisińska, właścicielka klubu Wesołe Minki w Warszawie. – Wiemy, ile maluchów będziemy miały pod opieką w danym tygodniu, ilu wychowawców będzie potrzebnych, ile obiadów zamówić czy ugotować. To nie wszystko – wiemy, jakim budżetem dysponujemy, na co możemy sobie pozwolić np. podczas zakupów nowego wyposażenia itd. To dla właściciela żłobka – jak dla każdej osoby prowadzącej własny biznes – niezmiernie istotna kwestia.

Elastyczne i wygodne

Karnet czy abonament - różne formy opłat za opiekę nad dzieckiem. fot. Fotolia.com fot. Fotolia.com

Dlaczego więc żłobki decydują się na wprowadzenie karnetów? To ukłon w stronę rodziców, którzy potrzebowali takiego rozwiązania. Poza tym: to zawsze zarobek dla placówki. Lepiej mieć klienta rzadziej niż wcale. A przy prowadzeniu własnego interesu każdy grosz się liczy. Karnety to opcja dla rodziców, którzy nie mają stałej pracy, pracują na zmiany lub od czasu do czasu korzystają z innej pomocy np. babci. Nie potrzebują kilkugodzinnej opieki nad dzieckiem każdego dnia, a jedynie w niektóre. Dla nich najlepszym rozwiązaniem są właśnie karnety. – Pracuję codziennie do godz. 15, a mój mąż ma pracę dwuzmianową – mówi Aneta Zamielska, mama 2-letniego Szymka. – Gdy mąż pracuje na wieczór, zajmuje się małym w ciągu dnia, ale w dni, gdy jest na rano, Szymek musi chodzić do żłobka. Karnet w prywatnym żłobku to dla nas najlepsza opcja, bo do państwowej placówki nie udało nam się dostać. Płacimy mniej niż za miesięczny abonament, a jednocześnie synek spędza dużo czasu z nami w domu.
Karnety zazwyczaj są 100-godzinne, ale w różnych placówkach wygląda to różnie. Są miejsca, które proponują karnety tylko na 10, 20 czy 50 godzin. Karnet można wykorzystać w ciągu jednego miesiąca. Oznacza to, że rodzic może przyprowadzić malucha każdego dnia na kilka godzin lub np. co drugi dzień – na 10. Wybór należy do rodzica i zależy od jego rozkładu zajęć, harmonogram pobytu dziecka w placówce musi być jednak zgłoszony wcześniej do dyrekcji, by można było zaplanować opiekę nauczycieli, ilość posiłków itd. W sytuacji, gdy dziecko jest chore, rodzic nie traci pieniędzy, bo zaoszczędzone godziny może wykorzystać w kolejnych dniach.

Dzień świstaka

Z punktu widzenia dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, karnety nie są dobrym rozwiązaniem. Maluch, który jednego dnia jest w żłobku, drugiego w domu, traci poczucie bezpieczeństwa. Nie zna dni tygodnia i nie rozumie, że przychodzi do placówki, bo akurat jest czwartek, a w czwartki mama pracuje. Dla niego każdy pobyt w grupie raz na jakiś czas, po kilku dniach przerwy oznacza adaptację od nowa. Za każdym razem przeżywa swój „pierwszy raz”.
– Dziecko nie wpada w rytm chodzenia do żłobka, nie ma czasu na przyzwyczajenie się do pani, poznanie reguł panujących w placówce, nie ma czasu na zaprzyjaźnienie się z innymi dzieci i nauczenie się nowych zabaw – mówi Agnieszka Flisińska. – Oczywiście, są dzieci odporne na takie sytuacje, ale to rzadkość.

Co na to właściciel

Zadaniem placówki jest dopasowanie się do potrzeb klienta, dlatego właściciele robią wszystko, by rodzice byli zadowoleni. Niestety, nie działa to w dwie strony. Nagminnym problemem jest nieprzestrzeganie przez rodziców okresu wypowiedzenia umowy. Jeśli chcą zrezygnować z przyprowadzania dziecka do placówki, powinni to zgłosić miesiąc wcześniej. Mało kto o tym pamięta i potem właścicielom bardzo trudno jest wyegzekwować pieniądze za ostatni miesiąc. – Problemem dla nas jest też sytuacja, gdy rodzice chcą zmieniać formę umowy z dnia na dzień – tłumaczy Agnieszka Flisińska. – Wiadomo, każdy chce płacić jak najmniej, dlatego czasem, gdy dziecko zaczyna chorować, rodzice chcą zrezygnować z abonamentu na rzecz karnetu. Oczywiście mają raz na rok taką możliwość – jest to zapisane w regulaminie. Ale dla właściciela to duża niewygoda. Problem jest też z rodzicami, którzy wykupili karnety, ale nie zgłaszają zmiany w swoich harmonogramach. Są maluchy przyprowadzane np. w każdy poniedziałek, wtorek i piątek, i dla nas to jest ważna informacja porządkująca nasz plan zajęć i grafik pracy. Ale nie zawsze rodzice trzymają się ustalonych reguł.

Karnet czy abonament – różne formy opłat za opiekę nad dzieckiem
5 (100%) Głosy: 10

2 KOMENTARZE

  1. Raczej dla dziecka takie przychodzenie raz na jakiś czas do przedszkola to nie jest dobre rozwiązanie. Dziecko nie zna pozostałych dzieciaków, nie zna gier i zabaw, których uczyły się pozostałe dzieci kiedy ono było w domu.

  2. rodzic powinien mieć możliwość wyboru zakupu zajęć, karnet czy abonament. opcja wyboru jest wygodna przy rozliczaniu, lepiej mieć pieniądze i uczestników na zajęciach. z punktu widzenia rodzica, każda forma jest wygodna. na dzieci może to działać różnie, wszystko zależy od częstotliwości uczestnictwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code