Ubezpieczenie dzieci i pracowników w żłobkach i przedszkolach

2

„Wypadki chodzą po ludziach” – to powiedzenie niestety się sprawdza, dlatego właściciele żłobków i przedszkoli nie powinni zapominać o ubezpieczeniu dzieci i pracowników od następstw takich sytuacji.

Ubezpieczenie dzieci w przedszkolu © www.shutterstock.com

Każdy agent ubezpieczający placówkę opiekuńczą dla dzieci powinien przedstawić w ramach swojej oferty przynajmniej trzy rodzaje polis: ubezpieczenie budynku, polisę NNW oraz OC. Dziś – najwięcej o ubezpieczeniu dzieci i pracowników od następstw nieszczęśliwych wypadków, czyli o tzw. ubezpieczeniu szkolnym.

POLISA SZKOLNA

Ubezpieczenie NNW to ogólna polisa, z której może skorzystać każdy z nas. Firmy ubezpieczeniowe mają jednak specjalną jej wersję, skierowaną do dzieci, młodzieży oraz personelu szkół i innych jednostek oświatowych, czyli przedszkoli, żłobków czy klubów malucha. To tzw. ubezpieczenie szkolne. Szkolne ubezpieczenie NNW to polisa zapewniające wypłatę świadczeń oraz realną pomoc w przypadku wypadków, podczas których dziecko zostało poszkodowane. Dotyczy to zdarzeń, które miały miejsce nie tylko podczas pobytu malucha w placówce, także w czasie drogi do niej czy podczas wycieczek, uprawiania sportu w ramach zajęć lub rekreacyjnie, ale i o każdej innej porze.

Przedmiotem szkolnego ubezpieczenia dzieci są następstwa nieszczęśliwych wypadków polegające na uszkodzeniu ciała, trwałym uszczerbku na zdrowiu lub śmierci ubezpieczonego. Chodzi więc tu np. o złamania kości, urazy, oparzenia czy wstrząśnienie mózgu itd. Decydując się na ubezpieczenie warto przyjrzeć się warunkom umowy i wybrać takie, które oferuje wysokie świadczenie. Łączy się to oczywiście z wyborem odpowiednio wysokiej sumy ubezpieczenia. W przypadku śmierci lub 100-procentowego uszczerbku na zdrowiu, wypłacana jest cała suma ubezpieczenia. W przypadku częściowego uszczerbku – określony procent wynikający z warunków umowy.

NIE TRZEBA, ALE WARTO

Wbrew obiegowej opinii wykupienie takiej polisy w przedszkolu lub żłobku nie jest obowiązkowe, warto jednak zaoferować je rodzicom. Małe dzieci łatwiej ulegają wypadkom, dlatego dla własnego spokoju i ich bezpieczeństwa lepiej wykupić ubezpieczenie NNW. Warto też dodać, że ubezpieczenia NNW kumulują się, czyli w przypadku, gdy dziecko posiada już jedną polisę i teraz zostanie wykupiona mu druga, to w razie wypadku otrzyma ono dwa świadczenia. Należy również zaznaczyć, że rodzice mają prawo wyboru firmy ubezpieczeniowej, jednak prawdopodobnie ta proponowana przez placówkę, ze względu na liczbę ubezpieczanych dzieci, będzie ofertą korzystniejszą.

NIE TYLKO DLA MAŁYCH

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków może obejmować również pracowników, zatrudnionych w placówce – żłobku, przedszkolu czy klubie malucha. Zasady są te same, co w przypadku polisy dla najmłodszych, tzn. ubezpieczenie obejmuje zdarzenia, jakie mogą się wydarzyć podczas nauki lub wykonywania pracy określonej w umowie ubezpieczenia oraz w drodze z domu do i z pracy, jak również w życiu prywatnym. I podobnie jak w tamtym przypadku, dotyczy następstw nieszczęśliwych wypadków polegających na uszkodzeniu ciała, trwałym uszczerbku na zdrowiu lub śmierci ubezpieczonego. Wiele firm oferuje jednak rozszerzenie świadczeń o te skierowane wybitnie dla dorosłych, np. następstwa zawału serca lub udaru mózgu, a także o inne: zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji, naprawy lub nabycia środków specjalnych, przekwalifikowania zawodowego inwalidy czy operacji plastycznych.

O wyborze ubezpieczyciela oraz o warunkach umowy decyduje zazwyczaj właściciel placówki w porozumieniu z rodzicami . Decydując się na ubezpieczenie grupowe dla kilkunastu lub kilkudziesięciu osób, może zawsze liczyć na upust ze strony agencji, a niekiedy także na bezpłatną pulę ubezpieczeń dla dzieci z rodzin o niższym statusie majątkowym. Wysokość składki może zależeć również od długości współpracy z daną firmą ubezpieczeniową.

Anna Gierak

Ubezpieczenie dzieci i pracowników w żłobkach i przedszkolach
5 (100%) Głosy: 10

2 KOMENTARZE

  1. Bardzo stronnicze! oczywiście ani słowa o tym, ze takie ubezpieczenie jest bezsensowne, bo w razie wypadku z winy szkoły/przedszkola to te placówki placą z oc!!!

  2. Dobrze, że są ubezpieczenia, ale wysokość wypłaty odszkodowania jest zazwyczaj śmiesznie niska. Nie ma się spodziewać nie wiadomo czego skoro składka jest niewysoka, ale potem w razie wypadku wielu rodziców się rozczarowuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code