Firma sprzątająca, czy własne sprzątaczki? Oto pytanie, które zadaje sobie wielu właścicieli żłobków i przedszkoli. Sprawdziliśmy, które rozwiązanie jest lepsze.


„Wypadki chodzą po ludziach” – to powiedzenie niestety się sprawdza, dlatego właściciele żłobków i przedszkoli nie powinni zapominać o ubezpieczeniu dzieci i pracowników od następstw takich sytuacji.


O tym, jakie kwalifikacje muszą mieć osoby zatrudnione jako opiekunowie dzieci do lat 3, mówi ustawa popularnie zwana „żłobkową”, opublikowana w Dzienniku Ustaw nr 45 poz. 235.


Przedszkole niepubliczne nie ma obowiązku dokumentowania realizacji programu nauczania. Wiele placówek decyduje się jednak na prowadzenie dziennika zajęć.


Opiekować się dziećmi możemy nie tylko otwierając prywatne przedszkole czy żłobek. Od 2011 roku w naszym państwie istnieje instytucja, którą określamy mianem dziennego opiekuna.


Studenci z NZS Uniwersytetu Warszawskiego pewnie się nawet nie spodziewali, jak szybko będzie realizowany ich program „Żłobki na Uczelnie”. W październiku 2014 r. wystąpili z tą inicjatywą, a w marcu 2015 r. w konkursie „MALUCH na uczelni” została już zamknięta lista zgłoszeń.


W okresie wakacji w placówkach oświatowych przeprowadzane są różnego rodzaju prace budowlane. Jakich formalności i gdzie należy dopełnić, by wszystko odbyło się zgodnie z prawem?


Przyjęcie do przedszkola dziecka z autyzmem czy Zespołem Aspergera oznacza konieczność zatrudnienia terapeutów i specjalistów, którzy będą pomagali w prowadzeniu jego edukacji. Na takie zajęcia każda placówka, także niepubliczna, otrzymuje od samorządu fundusze.


Żeby zostać opiekunem w żłobku lub w klubie dziecięcym, trzeba mieć stosowne wykształcenie lub co najmniej dwuletnie doświadczenie w pracy z dziećmi w wieku do trzech lat. Ten zawód można wykonywać również po zaliczeniu szkolenia.


Ubezpieczenie budynku to dla każdego właściciela placówki gwarancja bezpieczeństwa i spokoju. Sprawdź, jak wygląda polisa majątkowa, którą oferują firmy ubezpieczeniowe dla żłóbków, klubów malucha i przedszkoli.


W Polsce działa obecnie około 400 prywatnych żłobków. A że wciąż miejsc w tego typu placówkach jest za mało w stosunku do potrzeb, otworzenie żłobka czy klubu dziecięcego może być strzałem w dziesiątkę.


Forum - Mój żłobek, moje przedszkole

Nasz magazyn

Praktyczny poradnik dla właścicieli i zarządców prywatnych placówek opieki nad dzieckiem w wieku 0-6 lat.

Zamów prenumeratę

Co nowego

Mój żłobek, moje przedszkole © 2016-2017