Zabezpiecz rośliny przed mrozem w przedszkolnym ogródku

2

Ciekawie obsadzony roślinnością ogródek może być wizytówką naszej placówki. Zadbajmy, aby bezpiecznie przetrwał zimę.

Zabezpiecz rośliny przed mrozem w przedszkolnym ogródku
Fot. Agrimpex

Namęczyliśmy się, aby nasz ogródek był wspaniały. Oczyściliśmy teren z murawy, przekopaliśmy ziemię, dobrze oczyściliśmy ją ręcznie z pęków traw i zielska, aby nie odrastało. Mieliśmy szczytny cel – zorganizować pierwszy ogródek dla naszych podopiecznych, w którym będą mogli oni obserwować, jak rozwija się, rośnie, kwitnie i owocuje nasza rodzima roślinność. Jak sprawić, aby drzewa i krzewy przetrwały chłodniejsze dni?

Zima, zima, zima!

Wiele roślin w naszych żłobkowych ogrodach pochodzi z takich terytoriów, gdzie jest nieco cieplej. I to o nie właśnie powinniśmy szczególnie dbać. Przetrwają jedynie wtedy, jeżeli zabezpieczymy je przed przymrozkiem i chłodem. Warto zadać sobie trochę trudu, aby w kolejnych latach cieszyć się piękną, bujną i rozkwitającą roślinnością. Jednak pamiętajmy o najważniejszym – rośliny ochraniamy, gdy temperatura na dworze wynosi minus kilka stopni. Jeśli jest ciepło – okrycie może spowodować przedwczesny wzrost rośliny niekorzystny zimą albo jej gnicie. Mogą też zagnieździć się pod zbyt wczesnym ociepleniem gryzonie albo robactwo. Dlatego bądźmy po prostu bardzo ostrożni.

Żywotny żywotnik

Otóż nie! Najbardziej narażone na odmrożenie są rośliny liściaste (w tym wspomniany żywotnik). Rośliny te zimą nie mogą pobrać wody z zamarzniętej gleby, a woda zawarta w ich pniu i gałęziach po prostu… wyparowuje. I to właśnie przez brak wody, a nie ze względu na mróz rośliny te obumierają. Jak się przed tym zabezpieczyć? O ile jesień nie jest deszczowa, podlewajmy liściaste drzewa przed zimą – wówczas zdołają zmagazynować wystarczającą ilość wody.

Sprawa? Trawa…

Albo raczej trawnik. Jest doskonałym polem do zabaw dla naszych maluchów, można na nim grać w piłkę, skakać na skakance czy bezpiecznie korzystać z placu zabaw, bo w razie ewentualnego upadku posłuży za naturalny amortyzator. Podczas wiosny, lata i wczesnej jesieni kośmy go więc systematycznie, następnie zbierajmy z niego, grabiąc, suche liście, aby nie gnił i nie żółkł. Trawy lepiej zniosą przymrozek oraz wiosenną wegetację, jeżeli wspomożemy ich wzrost specjalnym nawozem z fosforem i potasem.

By byliny były z nami cały rok!

Byliny wystarczy przyciąć przed zimą tuż nad ziemią, a pozostałe fragmenty tych roślin należy po prostu okryć słomą, korą, trocinami lub suchymi liśćmi. Nie polecamy używać torfu, który wchłania wodę i zatrzymuje ją na wierzchu gleby, co powoduje gnicie i obumieranie roślin. Gdy podczas zimy nie ma śniegu, który w naturalny sposób chroni roślinę przed mrozem, warstwa otuliny powinna być nieco grubsza. Szczególnie zadbajmy o byliny zasadzone jesienią, które nie zdążyły jeszcze zapuścić korzeni – pomóżmy im przetrwać do wiosny.

Z poradnika ogrodnika

Podobnie jak nie polecamy używać torfu do ochrony roślin, tak radzimy wykluczyć folię, która nie przepuszcza powietrza i pod którą roślina po prostu się „gotuje” i następnie gnije. Lepsza będzie tradycyjna włóknina, której możemy też użyć latem podczas ostrych upałów (cieńsza warstwa), jak i zimą, podczas ostrych mrozów (grubsza warstwa). Oczywiście dobrze jest też ochronić rośliny przy pomocy trocin lub papieru. O tym ostatnim pamiętajmy jednak, że jest bardzo nietrwały. No i najważniejsze – do wszystkich tych prac możemy zaangażować starsze dzieci z naszej placówki. Już trzylatki chętnie poobserwują nasze prace ogrodowe, a ich rodzice z pewnością docenią walory edukacyjne naszego przedsięwzięcia.

WAŻNE!

Rośliny ochraniamy, gdy temperatura na dworze wynosi minus kilka stopni. Jeśli jest ciepło – okrycie może spowodować przedwczesny wzrost rośliny niekorzystny zimą albo jej gnicie. Mogą też zagnieździć się pod zbyt wczesnym ociepleniem gryzonie albo robactwo.

Zabezpiecz rośliny przed mrozem w przedszkolnym ogródku
5 (100%) Głosy: 10

2 KOMENTARZE

  1. Jeśli jest tylko taka możliwość to trzeba zachęcać nasze maluchy o dbanie o przedszkolną zieleń w tym ogródek. Trzeba tłumaczyć im dlaczego jest to ważne, jak to zrobić itd. Aspekt opieki jak również ekologii to ważne pojęcie które muszą przyswoić. Uczy to też odpowiedzialności i samodzielności.

  2. Dobrze jeśli roślinami zajmuje się kompetentna osoba i to ona zdecyduje najlepiej kiedy należy okrywać rośliny na placu zabaw.Takie okrywanie dobrze jest robić wspólnie z dziećmi i połączyć to z ich nauką jak należy dbać o rośliny przed zimą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code